Domki.net - Portal Budowlany - Budownictwo
Reklama w portalu budowlanym Kontakt

nowości budowlane
Finansowe wsparcie rodzin w nabywaniu mieszkania
7 lutego br. Rada Ministrów zaakceptowała Projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, przedłożony przez ministra transportu i budownictwa.

Pomoc na podstawie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania będzie polegała na pokrywaniu części odsetek od kredytu mieszkaniowego. Kredytobiorcy będą wybierać spośród ofert banków, które zawrą umowy z obsługującym program Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ustawa stawia niewiele warunków, jakim będą musiały odpowiadać kredyty mieszkaniowe objęte dopłatami. Najważniejsze z nich to wykluczenie kredytów walutowych oraz wskazanie na raty równe (annuitet) i raty malejące jako dopuszczalne metody spłaty. Dopłata będzie pokrywać około połowy odsetek naliczonych według oprocentowania rynkowego. Dzięki dopłatom, kredyt normalnie oprocentowany na 6% będzie tańszy o 3 punkty procentowe. Dopłaty będą przekazywane przez 8 lat. Przewiduje się, że zdecydowana większość kredytobiorców nie będzie miała problemów ze zdolnością kredytową po zaprzestaniu dopłat.

Z dobrodziejstw projektowanej ustawy skorzystać będą mogły rodziny (małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci), które nie mają własnego mieszkania, a jeżeli są najemcami lub dysponują spółdzielczym prawem lokatorskim, wyprowadzą się z zajmowanych mieszkań nie później niż pół roku od nabycia mieszkania. Kredyty z dopłatami będą dostępne na zakup mieszkania, uzyskanie mieszkania na własność w spółdzielni mieszkaniowej, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, budowę domu jednorodzinnego. Mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 50 m2 a dom – 100 m2. W obu przypadkach państwo dopłaci do kredytu finansującego nie więcej niż 50 m2 powierzchni użytkowej. Nadwyżka będzie oprocentowana według stopy rynkowej. Limitowana ma być również cena mieszkania, która nie będzie mogła być większa niż średnia z ostatniego roku cen z terenu województwa lub siedziby województwa, zależnie od położenia mieszkania. Ograniczenia te mają na celu skierowanie oferty do rodzin mniej zamożnych. Zakłada się, że osoby bogatsze, o wyższych aspiracjach mieszkaniowych, będą wolały mieszkania o wyższym standardzie powierzchniowym i lokalizacyjnym. Dzięki temu zabiegowi projekt nie musi zawierać kłopotliwych w stosowaniu kryteriów dochodowych.

Projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania jest pierwszą inicjatywą legislacyjną w ramach rządowego programu budownictwa mieszkaniowego. W kolejnych projektach, rząd przedstawi propozycje wsparcia gmin i innych podmiotów w zakresie tworzenia lokali na wynajem o niskim lub umiarkowanym czynszu, kierowanych do tych obywateli, których nie stać na mieszkanie własnościowe, nawet z wykorzystaniem taniego długoterminowego kredytu. Planowane są też działania na rzecz wzrostu podaży gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, tak aby wzrost popytu nie spowodował wyłącznie wzrostu cen. Działania te dotyczyć będą przede wszystkim znormalizowania sytuacji w zakresie planowania miejscowego oraz prowadzenia procesu inwestycyjnego w budownictwie.

Żródło: MI

Content Management Powered by CuteNews

Najnowsze tematy na forum:
No i w pizdu .. Czyste Powietrze
Re: Kolektory i nie chcą ciepła
Kolektory i nie chcą ciepła
pompa powietrze woda - schlodzenie podda...
Re=3a Wygrzewanie posadzki - serio a=c5=...
SPISEK - propozycje
Piorunochron - SPISEK
Styropian - SPISEK
Re=3a P=c4=99kni=c4=99ta wanna akrylowa
P=c4=99kni=c4=99ta wanna akrylowa
 
Budownictwo mieszkaniowe i Budownictwo ogólne - Budownictwo
Teksty piosenek - Lyrics - Torebki

katalog firm budowlanych - budownictwo
ogłoszenia nieruchomości
artykuły i porady budowlane - budownictwo


 

Budownictwo
Nieruchomości