Zabezpieczanie kredytów hipoteką coraz częściej utrudnia życie i bankom i ich klientom. Dlatego też rząd postanowił wziąć przykład z Niemiec i wprowadzić "dług gruntowy".
Z takim rozwiązaniem mieliśmy już do czynienia w kraju do roku 1947. A przywrócony zostanie najprawdopodobniej w 2006 r.
Co różni dług gruntowy od hipoteki?
Dług gruntowy jest całkowicie oderwany od wierzytelności dlatego może posłużyć jako zabezpieczenie różnych kredytów (czego z zabezpieczeniem hipotecznym zrobić nie można gdyż jako wpis do księgi wieczystej może być zabezpieczeniem jedynie jednego kredytu)
Dług gruntowy jest ustanawiany na podstawie umowy notarialnej i - podobnie jak hipoteka - wpisywany do księgi wieczystej nieruchomości.
Więc jaka jest różnica? Dług gruntowy nie wygasa pomimo braku wierzytelności czyli możemy np. spłacić kredyt ale nie likwidować długu gruntowego a za jakiś czas użyć go do zabezpieczenia nowego kredytu.
Dla kogo to nowe rozwiązanie?
Ucieszy ono głównie przedsiębiorców, którzy często zaciągają kredyty na sfinansowanie działalności gospodarczej. A co z klientami indywidualnymi? Tu nadal dominować będzie hipoteka.