Domki.net - Portal Budowlany - Budownictwo
Reklama w portalu budowlanym Kontakt

nowości budowlane
ABC żarówek halogenowych
Żarówki halogenowe na dobre zagościły w naszych domach. Coraz częściej spotykamy je w miejscach do tej pory zarezerwowanych dla tradycyjnych „baniek”. Doskonale nadają się do aranżacji wnętrz, dzięki czemu cieszą
się popularnością zarówno wśród projektantów, jak i konsumentów.


Żarówka pełna zalet

Mimo, że żarówki halogenowe dostępne są na rynku od wielu lat, konsumenci stale odkrywają szerokie możliwości jakie daje ich zastosowanie. Dzięki atrakcyjnej, „brylantowej” barwie światła żarówki halogenowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych wnętrz, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na prawie nieograniczone możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczeń. Żarówki halogenowe mogą służyć jako oświetlenie ogólne (np. zainstalowane w podwieszanym suficie), ale pozwalają również tworzyć akcenty świetlne np. przy lustrze w łazience, czy w salonie, oświetlając wybrane elementy wnętrza. Tendencja do wykorzystywania żarówek halogenowych wynika również z ich czysto praktycznych zalet. Są trwalsze i dają więcej światła niż żarówki „tradycyjne”.


Halogen halogenowi nierówny

Tak jak w przypadku zwykłych żarówek, w przypadku żarówek halogenowych możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Znajomość podstawowych różnic między nimi, pozwoli nam lepiej dopasować żarówkę do naszych potrzeb. Przede wszystkim dostępne na rynku żarówki halogenowe dzielimy na niskonapięciowe i te przeznaczone do napięcia sieciowego. Pierwsze działają zazwyczaj na napięcie 12 V i wykorzystywane są głównie w oświetleniu dekoracyjnym. Ich podstawową zaletą jest możliwość montażu na prawdziwie filigranowych konstrukcjach. Należy pamiętać o tym, że żarówki niskonapięciowe wymagają zastosowania zajmującego dużo miejsca transformatora (mieszczącego się np. w podstawie lampy). Dlatego też, w codziennym użytku, wygodniejsze są żarówki halogenowe na napięcie 230V. Tego typu żarówkę można kupić w wersji wyposażonej w gwint, dzięki czemu bez problemu możemy wkręcić ją np. w ozdobną lampkę, zastępując tradycyjną żarówkę.
Żarówki halogenowe różnią się również kształtem i konstrukcją. Na rynku dostępne są żarówki z reflektorem (odbłyśnikiem wyglądającym jak mini-klosz) oraz bez reflektora, przeznaczone do umieszczenia w gotowej oprawie np. biurkowej lampce oraz wyszukanych, dekoracyjnych lampach. W najnowocześniejszych żarówkach halogenowych reflektor został zastąpiony przez odbłyśnik znajdujący się wewnątrz samej żarówki, co pozwoliło na niespotykaną do tej pory miniaturyzację oświetlenia. Najmniejszą na świecie tego typu żarówką jest MINISTAR firmy OSRAM. Jej zastosowanie pozwala na precyzyjne punktowe oświetlenie wybranego fragmentu wnętrza.
Firma OSRAM oferuje również żarówki halogenowe umieszczone w "bańkach” mających kształt tradycyjnych żarówek. Idealnie nadają się do umieszczenia np. w żyrandolu lub pokojowej lampce. Żarówki OSRAM HALOLUX CLASSIC są propozycją dla wszystkich domowników chcących korzystać z nowoczesnego źródła światła w klasycznej formie.


Niesłabnący trend

Dzięki bogatemu asortymentowi i możliwości różnorodnego zastosowania możemy stosować żarówki halogenowe zarówno do oryginalnej aranżacji wnętrz, jak i po to, aby uzyskać bardziej efektywne oświetlenie. Stałe udoskonalanie technologii wykorzystywanych przy produkcji żarówek halogenowych sprawia, że nie tylko moda na ich stosowanie nie przemija, ale stają się coraz popularniejsze w polskich domach.

Andrzej Wiśniewski – ekspert firmy OSRAM „Odpowiedź na pytanie czym różnią się żarówki halogenowe od „tradycyjnych” wydaje się oczywista – są od nich dużo mniejsze i dają światło o nieco innej barwie. Dodatkowo są zdecydowanie bardziej oszczędne i świecą dłużej. Mają więc wiele zalet. Z czego jednak wynika tak wyraźna przewaga żarówek halogenowych nad tradycyjnymi? Zarówno żarówki tradycyjne, jak i halogenowe świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Niestety, rozgrzewany do wysokich temperatur wolfram paruje, co oczywiście skraca jego żywotność. Dzięki wprowadzeniu do bańki żarówki halogenu (pierwiastka z grupy fluorowców np. fluoru, chromu lub jodu) ogranicza się skutki tego zjawiska. Krążący w bańce halogen łączy się z odparowanym wolframem i z powrotem osadza go na żarniku „regenerując” go. Ten proces fizyczno-chemiczny nazywa się regeneracyjnym cyklem halogenowym. Jego efekt to nie tylko dłuższa trwałość żarówki, lecz również dużo mniejsze „słabnięcie” światła wraz z kolejnymi miesiącami stosowania żarówek, gdyż odparowany wolfram nie osadza się na bańce. Dzięki temu cyklowi można również podwyższyć temperaturę żarnika, co oznacza większą ilość światła uzyskiwaną z żarówki o określonej mocy.”

Główne zalety żarówek halogenowych:
• „Brylantowe światło” – wytwarzają światło o nieco innej barwie niż
w przypadku tradycyjnych żarówek, co pozwala na stworzenie nowoczesnego nastroju we wnętrzu
• Wszechstronność – mogą służyć jako oświetlenie ogólne i dekoracyjne
• Różnorodność – dostępne w wielu wersjach, dzięki czemu można wybrać żarówkę idealną do konkretnego zadania. Przykładowo żarówki halogenowe wyposażone w gwint można wkręcić w miejsce tradycyjnych żarówek
• Niewielkie rozmiary – pozwalają na miniaturyzację oświetlenia dekoracyjnego
• Trwałość – świecą od 2 do 5 razy dłużej niż zwykłe żarówki
• Wysoka skuteczność świetlna – dają od 20 do 100% więcej światła niż „tradycyjne żarówki” o tej samej mocy
• Energooszczędność – dzięki wyższej skuteczności świetlnej, tradycyjne żarówki możemy zastępować żarówkami halogenowymi o mniejszym poborze energii, bez utraty jakości światła
• Stała ilość światła – ich światło „nie słabnie” w miarę upływu czasu użytkowania

Content Management Powered by CuteNews

Najnowsze tematy na forum:
No i w pizdu .. Czyste Powietrze
Re: Kolektory i nie chcą ciepła
Kolektory i nie chcą ciepła
pompa powietrze woda - schlodzenie podda...
Re=3a Wygrzewanie posadzki - serio a=c5=...
SPISEK - propozycje
Piorunochron - SPISEK
Styropian - SPISEK
Re=3a P=c4=99kni=c4=99ta wanna akrylowa
P=c4=99kni=c4=99ta wanna akrylowa
 
Budownictwo mieszkaniowe i Budownictwo ogólne - Budownictwo
Teksty piosenek - Lyrics - Torebki

katalog firm budowlanych - budownictwo
ogłoszenia nieruchomości
artykuły i porady budowlane - budownictwo


 

Budownictwo
Nieruchomości