5 lutego br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie /Dz. U. Nr 17, poz. 155/.
Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie art. 1046 § 11 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego /Dz. U. Nr 43, póz. 296, z późn. zm./, w związku z nowym brzmieniem tego art. nadanym w wyniku nowelizacji ustawy uchwalonej przez Sejm RP w dniu 2 lipca 2004 r.
Zgodnie z tymi przepisami wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (eksmisji) dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego (prawomocnego orzeczenia sądu), z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli pomieszczenie tymczasowe wskaże wierzyciel.
Zgodnie z ustawą tymczasowe pomieszczenie powinno: 1) nadawać się do zamieszkania; 2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę; 3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, z tym, że za zgodą osoby przekwaterowywanej można odstąpić od wymogów wymienionych w punkcie 2 i 3.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości tymczasowe pomieszczenie powinno: - posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem; - posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne; - posiadać możliwość ogrzewania; - zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.
Źródło: MI |